Stowarzyszenie Klub Historyczny

Prawda i Pamięć

"Wielu z Nich nie ma grobu ale mogą mieć Pomnik "

Uroczystość poświęcenia oraz wmurowania Kamienia Węgielnego w fundament Pomnika, 1 Marca 2020 r.

Autor: Prawda i Pamięć

Dodano: 1 marca 2020

1 marca 2020 r. w Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych odbyła się uroczystość poświęcenia i wmurowania Kamienia Węgielnego w fundament powstającego Pomnika.
Po uroczystej mszy świętej w kościele pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy, koncelebrowanej m.in. przez ks. prałata dr Bogusława Połcia – proboszcza parafii Mielec-Osiedle i ks. prałata Janusza Kłęczka – proboszcza parafii pw. św. Mateusza w Mielcu, uczestnicy uroczystości przeszli w Marszu Pamięci na Górę Cyranowską w miejsce powstającego Pomnika.
Na uroczystość przybyły rodziny żołnierzy wyklętych, donatorzy i ofiarodawcy, poseł na Sejm RP Fryderyk Kapinos, Marszałek woj. Podkarpackiego Władysław Ortyl, Starosta Powiatu Mieleckiego Stanisław Lonczak, Burmistrz Miasta Przecław Renata Siembab, komendant Powiatowy Policji w Mielcu podinspektor Jacek Juwa, Wójt Gminy Wiejskiej Mielec Józef Piątek, Wójt Gminy Tuszów Narodowy Andrzej Głaz oraz wielu innych Gości.
W uroczystości wzięły udział także liczne grupy rekonstrukcji historycznej, przybyłe z wielu miast z Polski, oddział Wojska Polskiego z Rzeszowa, Nowej Dęby oraz żołnierze Obrony Terytorialnej z 3. PBOT im. płk. Łukasza Cieplińskiego „Pługa”, żołnierze z 33 blp z Dębicy z dowódcą ppłk. Rolandem Waszkowiakiem.
Po Apelu Poległych, okolicznościowych przemówieniach, odczytaniu aktu erekcyjnego oraz listu od Prezydenta RP dr Andrzeja Dudy, nastąpiło poświęcenie i wmurowanie Kamienia Węgielnego.
Po uroczystości odbył się koncert Norberta „Smoły” Smolińskiego.